Jak a podle čeho vybrat projektor?

Poradíme Vám jakých na jaké parametry brát ohled při výběru projektoru. 

 

1. Svítivost

Potřebná hodnota svítivosti je určena místností, ve které promítáte. Jas projektoru se měří v lumenech. U projektorů domácího kina, kde je okolní světlo okolní omezeno na minimum, budete potřebovat alespoň 1 500 lumenů. Pro učebny, konferenční místnosti nebo místnosti s okny je nejlepší projektor s minimem 2 500 lumenů. Pro velká hlediště nebo posluchárny budete potřebovat lumenů více.

 

2. Nativní rozlišení

Nativní rozlišení je rozlišení, ve kterém projektor promítá. Je to počet bodů nebo pixelů použitých k zobrazení obrazu. Vyšší rozlišení znamená, že k vytvoření obrazu je použito více pixelů, což vede k ostřejšímu a čistšímu obrazu. Vysoké rozlišení je důležité pro promítání podrobných tabulek a grafů, textu a videa ve vysokém rozlišení. Rozlišení je označeno číselnou kombinací, například 1920 x 1200. To znamená, že na displeji je vodorovně 1920 bodů a 1200 řádků bodů svisle.

 

Rozlišení obchodních projektorů:

SVGA (800 x 600 pixelů, poměr stran 4:3): Projektory SVGA jsou projektory s nízkým rozlišením, které jsou cenově dostupnější a vhodnější pro promítání jednoduchých dat, grafů a videoklipů.

XGA (1024x768 pixelů, poměr stran 4:3): XGA formát je široce používán. Většina počítačů používá jako své nativní rozlišení XGA, takže spárování počítačů s projektory XGA je zcela běžné.

WXGA (1280 x 800 pixelů, poměr stran 16:10): WXGA je širokoúhlá verze XGA - poskytuje stejné vertikální rozlišení, ale poskytuje o 20% vyšší horizontální rozlišení. Toto se stalo běžným rozlišením pro notebooky a smartphony.

WUXGA (1920x1200 pixelů, poměr stran 16:10): WUXGA se stává standardem pro notebooky vyšší třídy, počítače a pracovní stanice. Kromě toho se WUXGA používá pro instalační projektory a velká zařízení, která vyžadují jasný obsah ve vysokém rozlišení.

 

Rozlišení projektorů pro domácí kino:

720p (1280x720 pixelů, poměr stran 16:9): Tento formát se nejčastěji používá pro ekonomickou projekci filmů. Odpovídá standardu HDTV 720p.

1080p (1920x1080 pixelů, poměr stran 16:9): Toto je nyní standardní formát pro domácí kino. Odpovídá vysílání HDTV 1080i / 1080p a formátům Blu-ray.

4K UHD (3840 x 2160 pixelů, poměr stran 16:9) a 4K (4096x2160 pixelů, poměr stran 19:10): Projektory podporující 4K rozlišení patří k absolutní špičce na trhu, a budete si moci vychutnat plné detaily filmů a videí podporující tato rozlišení.

 

3. Kontrast

Kontrastní poměr je rozdíl mezi světlým a tmavým bodem na obrazovce vyjádřený číslem. Pokud vezmete nejjasnější bílou na obrazovce a nejtmavší černou a porovnáte světelnost, získáte kontrastní poměr. Například kontrastní poměr 1 000:1 znamená, že nejjasnější bílá je 1000x jasnější než nejtmavší černá. Vysoký kontrastní poměr tedy znamená, že promítaný obraz bude mít neuvěřitelně bohaté a čisté detaily. Kontrast je obzvláště důležitý pro domácí kino, kde by okolní světlo mohlo jinak znemožnit vidět bohatý obsah filmů, pokud by nebyl dostatečně výrazný rozdíl mezi bílou a černou.

 

4. Maximální velikost obrazu

Nejoblíbenější velikosti obrazovky spadají do úhlopříčky 100 - 120 palců (2,5 m - 3 m), ale to do značné míry závisí na velikosti vašeho pokoje. Toto rozlišení je přibližně 2,2 m - 2,65 m široké (na základě širokoúhlého projektoru 16: 9). Často se nevyplácí vybrat největší možnou variantu, kterou najdete, a to z následujících důvodů. Obrazovka příliš velká pro danou místnost bude nutit diváky otáčet hlavami a namáhat oči, aby viděli celý obraz. Zadruhé, větší neznamená jasnější. Pokud zvětšíte obraz na větší prostor, můžete ztratit část jasnosti obrazu v závislosti na rozlišení projektoru. Velikost obrazovky, která je příliš malá, může být také frustrující, zřídka kdy se dá tento problém úplně napravit posunutím sedadla blíže k obrazovce. Předběžné plánování nejlepší pozorovací vzdálenosti od projektoru Vám pomůže se oběma těmto chybám vyhnout.

 

5. Životnost lampy

Každý výrobce zaručuje jinou životnost lampy projektoru. Ta se liší projektor od projektoru. Některé udávají životnost 2 000 hodin, jiné 5000 a některé dokonce 20 000 a více hodin. Při výběru je tento parametr vhodné zohlednit. Pokud budete používat projektor pouze občas, je možné, že Vám životnost 2 000 hodin vystačí na dlouhou dobu. Pokud však plánujete projektor používat každý den po dobu několika hodin, je vhodné vybrat projektor s co největší životností lampy. Pokud však vyčerpáte životnost lampy, ve většině případech se nic neděje, lampy lze u většiny projektorů vyměnit za nové.

 

6. 3D technologie

Na rozdíl od obrazů z tradičního projektoru umožňuje obraz z 3D projekce divákovi snímat hloubku. Tento pocit hloubky umožňuje zažít simulaci zážitku, který se odehrává v reálném čase. Na obrazovku se současně promítají dva téměř identické obrazy, aby se vytvořila tato simulace hloubky. Pro správné zobrazení obrazovky tedy potřebujete brýle, které dokáží filtrovat polaritu a umožňují Vám vidět oba obrázky každým okem. Tyto 3D brýle jsou někdy součástí balení projektoru, nebo je lze zakoupit samostatně.

 

7. Krátká projekce

Za krátkou projekci se obecně označuje poměr projekce menší než 1:1 (vzdálenost od obrazu ku šířce obrazu). Nejběžnější poměry jsou 0,5:1 a 0,3:1, přičemž druhý z nich splňuje parametr tzv. ultra krátká projekční vzdálenost. Projektory s krátkou projekční vzdáleností téměř nikdy nemají objektivy se zoomem. Jsou vhodné spíše pro montáž na zeď než na strop a jsou navrženy tak, aby byly instalovány velmi blízko obrazovky. Výhoda krátké projekce spočívá v poskytnutí velkého obrazu při současném omezení nežádoucích stínů a odlesků.

 

8. Interaktivní projektor

Díky interaktivním projektorům se promění v interaktivní téměř jakákoli zeď. Kombinace projektoru a pera vám poskytne interaktivní funkce v jednom balení bez dalších výdajů na samostatnou interaktivní tabuli. Interaktivní projektory mají většinou promítání na krátkou vzdálenost, nebo na velmi krátkou vzdálenost, což vám umožní promítat bez oslnění nebo stínu. Interaktivní funkce vám umožňují zasahovat do prezentací a komentovat obsah z různých zdrojů pomocí interaktivních per pro navigaci, klikání a kreslení.

 

9. Zabudovaný reproduktor

Některé projektory navíc nabízejí kromě promítání obrazu také možnost zvukové reprodukce. Pokud Vám tedy nejde vyloženě o kvalitu zvuku, nebo nemáte k dispozici samostatné reproduktory, a přesto chcete zvuk přehrávat, je pro Vás volba projektoru se zabudovanými reproduktory ta správná.

 

Rozdíl mezi 3LCD a DLP zobrazením

 

3LCD projektory

Projektory s technologií 3LCD oddělují světlo od žárovky do červené, zelené a modré složky. Každá část světla prochází LCD panelem, který zobrazuje obraz pro tuto barvu. Projektor poté znovu zkombinuje světlo do jediného plnobarevného obrazu a promítne jej přes objektiv. Technologie 3LCD má několik klíčových výhod. Světelný výkon je obvykle vyšší u projektorů 3LCD než u DLP projektorů. Současně jsou LCD projektory obvykle schopné generovat živější a sytější barvy než DLP. Protože projektory 3LCD nepoužívají ke generování obrazu optický klam, nemají „duhový efekt“ projektorů DLP, který může na některé uživatele působit negativně.

 

DLP projektory

Projektory DLP odrážejí světlo ze žárovky od speciálního čipu s jedním zrcadlem pro každý pixel. Odražený obraz z čipu pak prochází barevným kolečkem, které jej zbarví. Tento proces probíhá tisíckrát za sekundu a střídá se mezi červeným, modrým, zeleným, černým a bílým obrazem. Protože se obraz mění tak rychle, diváci jej vnímají jako plynulý. Projektory DLP bývají často menší a lehčí než LCD, takže jsou vhodnější, pokud budete projektor přenášet. DLP promítají obrazy s větším kontrastem a tmavší černou než 3LCD, ačkoli tato výhoda je obvykle viditelná pouze v tmavých místnostech. Zatímco LCD panely se časem ničí, a pokud jsou používány mnoho hodin denně, tak k degradaci dochází ještě rychleji, DLP projektory ztrácí kvalitu obrazu mnohem pomaleji.

 

 

Další důležité informace, které je potřeba zohlednit při výběru vhodného projektoru 

 

Díky interaktivním projektorům se promění v interaktivní téměř jakákoli zeď. Kombinace projektoru a pera vám poskytne interaktivní funkce v jednom balení bez dalších výdajů na samostatnou interaktivní tabuli. Interaktivní projektory mají většinou promítání na krátkou vzdálenost, nebo na velmi krátkou vzdálenost, což vám umožní promítat bez oslnění nebo stínu. Interaktivní funkce vám umožňují zasahovat do prezentací a komentovat obsah z různých zdrojů pomocí interaktivních per pro navigaci, klikání a kreslení.

Nevíte, jak vybrat projektor? Důležité je rozhodnout se pro jednu ze základních projektorových technologií (DLC, LCD či LED), zvolit rozlišení vhodné do vaší místnosti i dostatečný kontrast projektoru. Nic vám to neříká? Nevadí, vše se dozvíte v tomto článku, kde probereme výhody jednotlivých technologií, vysvětlíme technické parametry a nejdůležitější body přehledně shrneme.

Jak vybrat projektor

Proč pořídit filmový projektor

Současné televize dokáží přehrávat filmy a hry v tak vysoké kvalitě, že projektory a promítání na plátno může pro někoho působit jako přežitek. A přesto se najde nemalé procento lidí, kteří na projektory nedají dopustit a jsou ochotni do nich investovat desítky až stovky tisíc korun.

Motivace těchto „projektorfandů“ bývají většinou dvě: i ty největší úhlopříčky televizí jim nestačí, a proto dávají přednost velkému plátnu. Druhá motivace je atmosféra. Promítání filmů či fotek na plátno vykouzlí jedinečné okamžiky – kór když je člověk s rodinou či přáteli.

Tyto uživatele můžeme považovat za skutečné fajnšmekry: jde o diváky, kteří u filmů a u her nezabíjí jen víkendový nebo večerní čas. Tito diváci nebo hráči si chtějí vychutnat každou vteřinu filmu či hry. U projektoru jde zkrátka o požitek, kterému se přizpůsobuje vše – včetně vynaložených peněz.

Acer Z650 PREDATOR

Chcete se mezi tyto fajnšmekry přidat také? Poradíme vám, jak při výběru projektoru postupovat.

Jak vybrat technologii

První, čím začneme, jsou základní technologie projektorů. Jak sami uvidíte, každá technologie má svůj princip fungování, který má své silné a slabé stránky, a podle toho lze určit, jaká technologie je ideální pro běžná sledování a jaká třeba pro hraní her. Když ale víte, za jakým účelem a do jakých podmínek projektor kupujete, najdete svoji ideální technologii rychle a snadno.

DLP je vhodná pro hry a 3D projekce

První technologie, o níž si povíme, je DLP. Princip jejího fungování je následující: základní světelný paprsek je produkován projekční lampou. Paprsek z lampy prochází rychle rotující barevnou kuličkou, následně proletí čočkou a odráží se o čip s mikroskopickými zrcadly, odborně zvaný DMD čip. Takto zpracovaný výsledný paprsek je pak vyslán skrze objektiv přímo na plátno.

DLP projektory mají celou řadu výhod: díky zmíněné kuličce projekce vyvine velkou rychlost a tím pádem i vysokou snímkovou frekvenci. Obraz je tak plynulý a bez sebemenšího zasekávání.

Philips Screeneo HDP1690TV
Ukázka DLP projektoru v akci, konkrétně typu Philips Screeneo HDP1690TV.

Kvalitu obrazu navíc ještě můžete sami aktivně ovlivnit koupí projektoru s výkonnější optikou, jež zaručuje ostřejší obraz. Zmíněné přednosti dělají z DLP projektorů ideální přístroje nejen na sledování filmů, ale také na 3D projekce a hraní her.

Výhodou také je, že s výjimkou duhového efektu nemá DLP technologie téměř žádné slabé stránky.

iDuhový efekt (Rainbow Effect, zkráceně RBE)
Jedná se o jev, kdy divák u videa vidí v obraze barevné pruhy, což vážně narušuje jeho požitek ze sledování. Duhový efekt naštěstí vnímá jen malá část populace, navíc každý jedinec jej může vnímat jinak: někteří nejsou schopni na obraz vůbec koukat, někteří duhový efekt vnímají, ale nevadí jim, ostatní jej třeba nevnímají vůbec.
Zda divák registruje či neregistruje duhový efekt, může být rovněž ovlivněno únavou očí nebo celkovou únavou.

LCD projektory jsou ideální pro světlejší místnosti

Další u projektorů frekventovanou technologií je LCD. Stejně jako DLP i princip fungování LCD projektorů začíná u projekční lampy, jež vytváří paprsek. Ten je vzápětí v polarizačních filtrech roztrojen a každý ze tří paprsků je prohnán vlastním LCD panelem. Každý paprsek „obdrží“ svojí základní barvu (červená, modrá, zelená) a obarvené paprsky pak míří do optického hranolu, kde se všechny tři paprsky opět spojí v jeden a ten pak skrze objektiv putuje na plátno.

Hlavní výhodou této technologie je neroztřesený obraz: na rozdíl od DLP projektoru nemá LCD promítačka žádné pohyblivé části a tudíž není narušována vibracemi. V průměru LCD projektory rovněž disponují vyšším světelným tokem (hovorově též svítivost) a jsou tak vhodné i do světlejších místností. Oproti DLP projektorům u nich rovněž nehrozí riziko zmíněného duhového efektu.

Pokud jde o negativa, nemají LCD projektory oproti DLP takovou ostrost obrazu, což je dáno LCD panely, kvůli nimž je paprsek roztrojen a následně zase skládán.

Epson EB-1795F
Projektory pro domácí kina můžete samozřejmě využít i při firemních prezentacích, třeba jako LCD projektor Epson EB-1795F.

Ve srovnání s DLP technologií s barevnou kuličkou nemá LCD paprsek takovou rychlost, a proto nejsou LCD projektory úplně ideální pro hraní her a 3D projekce. LCD panely po několika letech rovněž stárnou a barvy na plátně jsou pak bledší.

Nevýhodou také je, že optická jednotka u LCD projektorů není neprodyšně uzavřena: proto se musí pravidelně čistit od prachu a nedoporučuje se do zakouřených či prašných místností.

LED projektor slouží déle než jiné projektory

Na principu LCD fungují i LED projektory, akorát s tím rozdílem, že zdrojem paprsku je LED dioda. Ta má oproti projekční lampě velkou výhodu, jelikož vydrží dvacet až třicet tisíc hodin, což je třikrát až pětkrát více než projekční lampa u DLP a LCD projektorů (projekční lampy či diody ale lze u všech projektorů vyměnit). Dioda je spojena i s nižší energetickou spotřebou.

Dalším plusem je takzvaný Helmholtz-Kohlrausch efekt. Jedná se o optický klam, díky kterému lidské oko vnímá obraz světlejší a z hlediska barevného spektra stabilnější, než ve skutečnosti je (a to jak obecně, tak i ve srovnání s DLP a LCD projektory). S Helmholtz-Kohlrausch efektem se lze setkat právě jen u LED technologií.

Asus P3B

Obecnou nevýhodou LED projektorů je nižší svítivost u levnějších typů. Ovšem pokud hledáte projektor do obýváku, kde dokážete vytvořit přítmí, není to zas takový problém.

LCoS technologie vyniká kvalitou barev

Další technologií je LCoS, kterou si výrobci navíc nazývají po svém: Sony ji říká SXRD, JVC zase D-ILA. Tato technologie, podobně jako LCD projektor, pracuje na principu lampy a třech rozdělených paprsků na základní barvy, ale oproti LCD technologii se paprsky před kompletováním odráží o speciální LCoS zrcadla.    

Největší výhodou LcOSu je nádherné provedení černé a šedé barvy, s kterým se ostatní technologie absolutně nemohou srovnávat. Ale i ostatní barvy u tohoto typu projektorů jsou mimořádně zdařilé.

Sony VPL-VZ1000ES

Nevýhodou LCoSu je jistá pomalost, způsobená složitostí produkce paprsku, od čehož se odvíjí i další mínus: tyto projektory nejsou zrovna vhodné na hry a 3D projekce. Také je třeba zmínit, že LCoS technologie je z hlediska výroby mimořádně nákladná, což se logicky odráží na konečné ceně: tyto projektory většinou stojí v řádech statisíců korun.

Hybridní projektor překvapí nečekanou variací

Existují ale i různé kombinace technologií, nazývané hybridy. Například mix LED projektoru a laseru. U tohoto hybridu je primární světelný zdroj modrý laser, jenž putuje do fosforového panelu, kde se mění na zelený paprsek. Ten pak, společně s modrým a červeným paprskem z LED diod, putuje na plátno.

Výhodou tohoto hybridu je vyšší světelný tok než u klasického LED projektoru. Slabá stránka je horší barevný gamut, a to především u zelené barvy, což je způsobeno zmíněným fosforem.

Chtějte jen nejvyšší rozlišení

Pokud chcete udělat ze svého obýváku minikino, vybírejte projektor s rozlišením Full HD (1 080 p), sedíte-li 2–3 metry od plátna, nebo Ultra HD / 4K (2 160 p), plánujete-li mít plátno ve vzdálenosti 4 a více metrů.

Jestli chcete koukat na filmy ve 3D, musíte si pořídit 3D projektor a speciální projektorové 3D brýle.

Jak vybrat plátno

Obecně platí, že uhlopříčka plátna by měla být široká mezi polovinou a čtyřmi pětinami vzdálenosti mezi vámi a plátnem. Příklad: když budete sedět od plátna 2 metry, uhlopříčka by měla být v rozmezí 1–1,6 metrů. 

Plátno

Projektory na krátkou projekční vzdálenost doma postačí

Pro užití v běžně velkém obýváku většinou vybírejte projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností. Ostatní projektory nemají pro domácí užití příliš význam, jelikož obraz by byl příliš velký a rozmazaný.  Pokud tedy nemáte opravdu rozlehlý obývák a nebudete od plátna sedět 7 a více metrů.

Rozhodně si ale ohlídejte, aby nativní rozlišení projektoru sedělo na vaši velikost plátna.

Světelný tok projektoru vybírejte podle místnosti

Ohledně svítivosti je třeba brát ohled na místo, kde budete projektor používat. Pokud v zatemnělé místnosti, mělo by vám stačit i 1 000 lumenů. Jestliže ale máte v obýváku přes den světleji či dokonce světlo, budete potřebovat 2 000 až 3 000 lumenů, aby se paprsek na plátno prokousal.

Svítivost u projektoru

Ještě je třeba zdůraznit, že v základních údajích výrobci vždy uvádí maximální hodnotu světelného toku, které projektor dosáhne jen v určitých případech a ještě na velmi krátkou dobu. U výběru projektorů s tím tedy počítejte, a pokud máte možnost, raději volte ty s vyšší svítivostí.

U kontrastu berte údaje výrobců s rezervou

Hodnota kontrastu uvádí poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lepší projektor, jelikož černá barva pak bude kvalitnější. Problémem ale je, že výrobci často uvádějí nadnesená čísla naměřená za specifických podmínek, což může mást. Proto údaje neberte doslovně a při výběru vždy počítejte s určitou rezervou. U projektoru pro domácí kino ale rozhodně nechoďte pod kontrast 10 000 : 1.

Obecně se dá ale říci, že DLP projektory mají lepší kontrast než ty s LCD technologií. Králové kontrastu ale jsou LCoS projektory, to je jasné.

Jak tedy vybrat?

Detailně jsme vám popsali, podle jakých kritérií projektor vybrat. Všechna hlediska si ještě jednou krátce zrekapitulujeme: 

  1. Alfou a omegou výběru projektoru je otázka, jak konkrétně budete chtít projektor užívat: jestli vám stačí „jen“ koukat na fotografie a sledovat filmy, můžete si vybrat jakoukoliv technologii. Jak jste se sami mohli přesvědčit, každá nabízí své a záleží jen na vás, pro jakou se rozhodnete.
  2. V případě, že budete chtít projektor používat k hraní her a 3D projekce, nejlepší bude zvolit technologii DLP. Zkuste jen zjistit, zda netrpíte citlivostí na duhový efekt.
  3. Pokud nebydlíte na zámku nebo nemáte v plánu konat projekce ve skladu, vždy vybírejte projektor na krátkou či ultrakrátkou vzdálenost.  
  4. Berte v potaz světelné podmínky místnosti, do níž projektor umístíte, a ujistěte se, že váš vyhlédnutý projektor má dostatečně silný světelný tok. Rovněž nezapomeňte na to, že výrobci vždy uvádí maximální hodnoty, které projektor vyvine jen výjimečně.
  5. Zkontrolujte si, že projektor má všechny požadované výstupy. Většina projektorů dnes sice disponuje HDMI a USB konektory, ale ať nejste doma po vybalení přístroje nepříjemně překvapeni.